Nim prah (Azadirachta indica) dobiva se od velikog i zimzelenog, široko rasprostranjenog stabla, koje cvijeta malim bijelim cvjetovima slatkastog mirisa. Cvjeta početkom travnja u klimatskim uvjetima sjeverne Indije. Plodovi su slični maslinama, a od njih se hladnim tještenjem dobiva nim ulje. Stablo je dobar pročišćivač zraka zbog velike lisne površine. Od lišća se dobiva nim prah.
Potječe iz Indije ali raste u čitavom polu-tropskom području. U istočnoj Africi se zove Muarubaini, što na Swahiliju znači “stablo od 40”, jer se kaže da liječi 40 bolesti.
Extrakt lišća koristi se u zubnim pastama i sapunima. Sjemenke plodova koriste se kao perle za ogrlice i krunice. Glavna komponenta ulja, NIMBIDIN koristi se za izradu više farmaceutskih pripravaka i ljekovite kozmetike, kao što su losioni i šamponi protiv prhuti.
Nim prah
Nim prah dobiva se sušenjem i mljevenjem lišća nima. Zbog različitih načina sušenja, nim prah može biti od tamno smeđe do tamno zelene boje. Sušenjem lišća nima na suncu dobiva se smeđi nim prah. Ako se lišće nima suši u hladu, dobiva se svijetlo zeleni do tamno zeleni nim prah.
Upotreba nim praha:
TIJELO: Nim možete koristiti umjesto sapuna – prah pomiješajte sa vodom namažite na tijelo i ostavite da djeluje par minuta, zatim isperite pod tušem. Osjetit ćete svježinu, a koža će biti prekrasna.
KOSA: Jednom tjedno stavite pastu od nima (nim + voda) na kosu, držite pola sata i temeljito isperite
BUBULJICE: Napravite masku od praha nima tri dana za redom, te je svaki dan držite sat do dva na licu. Imat ćete lijepi ten zdrave boje.
Maske za lice i ljekoviti oblozi: Prah lišća nima pomješajte s vodom ili napravite mješavinu sa zelenom glinom i vodom, te koristite kao masku za lice, oblog za ranu ili detoksikacijsko blato za cijelo tijelo.
ATLETSKO STOPALO: Kod atletskog stopala i ostalih problema sa stopalima napravite jaki čaj od neema ili jednostavno stavite žlicu nima u toplu vodu i natopite stopala.
GRLOBOLJA I UPALA GRLA: Za liječenje grlobolje ili upale grla bez antibiotika, ispirite grlo sa mješavinom nima i meda (nim pomiješajte sa mlakom vodom i medom po želji).
ALERGIJE: Ako imate alergiju ili osip, tri dana za redom napravite kupku sa nimom – stavite 5 žlica nima u kadu. Općenito, svaki puta kad se kupate možete staviti 3 do 4 velike žlice nima u kadu.
Nim ulje
Kod kojih tegoba pomaže ulje nima?
ARTRITIS: Različiti oblici artritisa mogu biti rezultat poremećaja autoimunogenog sustava i dovesti do oštećenja zglobova i upala. Dermalno korištenje ulja nima uvelike može pomoći kod tih tegoba. Antibakterijsko djelovanje smanjuje infekciju, smiruje bol i ublažava simptome upale.
AKNE: Akne su vrlo neugodne, jer se nalaze na licu. Ulje nima uništava bakterije koje nastaju u aknama i na taj način ih rješava. Također smanjuje upale izazvane aknama.
PSORIJAZA: Smanjuje svrbež i crvenilo kože, ne uzrokujući nuspojave.
PRHUTI: Ulje nima umasirati u tjeme i ostaviti najmanje jedan sat da djeluje. Zatim operite kosu šamponom. Postupak ponovite 2 do 3 puta tjedno. Kroz najviše 3 tjedna prhuti će nestati.
PROTIV KOMARACA: Odličan je kao repelent. Nanosi se direktno na kožu ili se koristi u AROMA LAMPI.
KUĆNI LJUBIMCI: Nim ulje lijeći bolesti vašeg kućnog ljubimca, kao što su gljivične infekcije, dermatitisi, ekcemi i psorijazu glave. Možete ga koristiti i protiv buha i suhe kože. U šampon stavite nekoliko kapi ulja nima i time operite vašeg ljubimca.
UŠI – rješavanje uši korak po korak:
- Natopite vlasište, snažno masirjući, nim uljem. Budite sigurni da niti najmanji dio nije ostao nenauljen! Snažno masirajte vlasište, da se ulje upije u sve pore.
- Kako bi spriječili kapanje ulja po podu, neka se tretirana osoba legne na pod, sa plastičnom folijom ispod glave
- Tako nanešeno ulje ostavite da se upije i da djeluje oko sat vremena, a zatim na kosu nanesite šampon i utrljajte. Nako 10-ak minuta dobro isperite kosu od šampona, ali da ostane malo masna.
- Podijelite kosu na dva dijela I češljajte je metalnim gustim češljem, kako bi odstranili jajašca. Možete koristiti pincetu kako bi lakše odstranili i zgnječili gnjide.
- Tako masnu kosu treba ostaviti najmanje dva dana, prije nego što se temeljito opere. U slijedećih nekoliko pranja kose dodajte malo nimovog ulja, da se uši ne bi ponovo izlegle.